Newsy Polska

28 stycznia 2014 godzina 09:50

Martyna Wojciechowska kibicuje wyprawie „Szpik na szczyt”!

martyna wojciechowska 8

„Szpik Na Szczyt” to pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Wyprawa, której pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, wyruszyła 15 stycznia 2014 r. Jej celem jest zdobycie tej góry (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczki.

Celem projektu „Szpik Na Szczyt” jest zdobycie „dachu Afryki” i pokazanie codziennego „Kilimandżaro” wszystkich uczestników. Wyprawa daje nam możliwość zwrócenia uwagi na problemy osób chorych na białaczki, których sytuacja w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła, głównie za przyczyną nowelizacji ustawy o przeszczepianiu tkanek i narządów – mówi Monika Sankowska, przewodnicząca Fundacji „Przeciwko Leukemii”. Wyprawa ma udowodnić, że życie po przeszczepie szpiku może wyglądać tak samo, jak przed chorobą, że przeszczep daje życie i pozwala na zdobywanie kolejnych szczytów w życiu czy w pracy, a chorzy to ludzie, którzy mogą wejść na taki szczyt jak Kilimandżaro. Dlatego tak ważna jest pomoc chorym, którzy niestety po za walką z chorobą muszą walczyć z bezdusznością urzędników – mówi Monika Sankowska.

Pomysłodawczynią i patronką wyprawy jest Ania Czerwińska wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. W miesiąc po oddaniu szpiku stanęła pod K2, drugiej co do wysokości góry świata. Jej zdjęcie spod szczytu obiegło wszystkie rejestry dawców szpiku na świecie. Wyprawie patronuje znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska i Senator Profesor transplantolog Alicja Chybicka.

Martyna Wojciechowska od kilku lat udowadnia, że można łączyć swoje pasje z macierzyństwem. Podróżniczka jeździ po różnych zakątkach świata, a w wychowywaniu córeczki Marysi pomaga jej mama. 39-latka chętnie wspiera różne akcje związane z podróżowaniem i niesieniem pomocy. Najnowsze przedsięwzię­cie to „Wyprawa Szpik na Szczyt„. Choć tym razem nie bierze czynnego udziału w wyprawie, to sercem i duchem jest razem z jej uczestnikami. – Wiele osób myśli, że Kilimandżaro to prosta wędrówka pod górę, a tymczasem tylko 25 procent z tych, którzy atakują szczyt, dochodzi na wierzchołek. Jestem jednak przekonana, że nawet jeśli uczestnicy wyprawy nie dotrą na szczyt, to sam fakt podjęcia walki o swoje marzenie jest już wielkim wyczynem – mówi Wojciechowska.

Fot. Martyna Rokita

Cześć! Jeśli chcesz wiedzieć o najciekawszych newsach to polub Nas!
Kliknij Lubię To!